Erdoğan'dan flaş açıklama: 3 gün yasak olacak!


Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantı sına, Huber Köşkü’nden başkanlık etti.  

 

Sona eren toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şu şekilde:

"Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını diliyorum. İnşallah Ramazan'ın ardından çifte bayram yapmayı arzu ediyoruz. 

Somut neticeleri aldığımız döneme girdik. Yeni hasta ve ölüm sayımız günden güne azalıyor. İyileşen hasta sayısı yeni hasta sayısını geçmeye devam ediyor.

Türkiye yurt dışındaki vatandaşlarını da bırakmadı. 59 ülkeden 25 bin vatandaşımızı daha ülkeye getireceğiz.

Bugüne kadar koronavirüs salgını nedeniyle 55 ülkeye yardım ettik. Gelişmiş ülkelere bile, Afrika'dan Balkanlar'a kadar elimizden geleni esirgemedik. Türkiye, yarın TSK'nın nakliye uçaklarıyla ABD'ye de tıbbi malzeme gönderecek.


3 GÜNLÜK YASAK

Bu hafta sonu, 1 Mayıs sebebiyle 3 gün boyunca 30 büyükşehir ve Zonguldak'ta sokağa çıkma sınırlandırması uygulanacak. Bayram sonuna kadar hafta sonları bu sınırlandırmanın devam etmesini planlıyoruz.

MARKETLERİN DURUMU

Cuma günü marketler saat 09.00-14.00 arasında açık kalacak.

ÇİFTÇİLERİN ÖDEMELERİNE ERTELEME

Çiftçilerimizin Mayıs ve Haziran aylarında Ziraat ve Tarım kooperatiflerine ödemesi gereken kredileri 6 ay öteliyoruz. Attığımız her adımı sağlıkla önceliklerimizden taviz vermeden hayata geçireceğiz. Tüm bakanlıklarımız kendi sorumluluklarını ve hazırlıklarını sürdürüyor. Ekonomik istikrar kalkanı toplam kapsamında 200 milyar lirayı buldu. Böylece sıkıntılı dönemlerinde milletimizin yanına olduğunu gösterdik. Esnaflarımıza yaklaşık 8,4 milyar liralık finansman tahsisi yapıldı. İşten çıkarmayı 3 ay süreyle kısıtlandırarak istihdamı korumaya aldık. Ücretsiz izne çıkartılan veya sözleşmesi feshedilen çalışanlara bin 177 lira destek sağlamaya başladık."

A YRINTILAR GELİYOR...