Bakan Koca açıkladı: İkinci dalga olur mu? (Güncellendi)


Koronavirüs Bilim Kurulu toplantı sı, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca başkanlığında telekonferans yöntemiyle yapıldı.

Toplantıda koronavirüsle mücadele nin detayları ve yol haritası ele alınırken, Bakan Koca, toplantının ardından önemli açıklamalarda bulunuyor.

Son 24 saatteki vaka sayılarını açıklayan Bakan Koca, 117 kişinin yaşamını yitirdiğini, 3 bin 83 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Bakan Koca, toplam ölü sayısının 2 bin 376 kişi, bugün iyileşen kişi sayısının ise bin 559 olduğunu ifade etti.

Bakan Koca'nın açıkladığı veriler şu şekilde:
Bilinçli hareket etmekten taviz verilmemesi gerektiğini ifade eden Bakan Koca'nın açıklamasının satır başları şu şekilde:

"Türkiye'de her üç yataktan sadece 1 tanesi dolu. Avrupa'da bütün yatakların dolu halde olduğunu düşünüldüğünde aradaki fark görülmüş olacaktır. Halen yüzde 30 dolulukla bu hizmeti sürdürüyoruz. Bu, tedavide ne kadar başarılı bir sonuç elde ettiğimizi göstermesi için son derece önemli. Pandemiye rağmen şu anda bile gerek servis, gerek yoğun bakım odalarımız pandemiden önceki kadar bile dolu değil. 

Türkiye'nin yüzde 2,3 ile en düşük ölüm oranına sahip olan ülkelerden biri olduğunu görüyoruz. Bu bizim hastalığı belirtiler ilerllemeden kontrol altına aldığımızı kanıtlamaktadır. Bizim Çin'e benzer bir seyir izlediğimiz görülmektedir. Ölüm oranlarının stabilleştiğini bir tabloyu çok net görüyoruz. İlk 1-2 hafta içinde bizde de yükselişi görüyorsunuz, tedaviyi devreye soktuğumuzda ölüm oranlarının nasıl azaldığını gösteren bir tablo var önümüzde.

Hayatını kaybedenlerin yüzde 8'i 60 yaşından küçük ve başka bir hastalığı olmayan kişilerdir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi kademeli şekilde normalleşmemiş tedbirlere uygun hareket etmeniz sayesinde olacaktır. Bayram ve sonrasında kademeli olarak normalleşme sürecine geçebilmemiz tedbirlere uyma sıkılığına bağlıdır.

Tedbirlere sıkı sıkıya uymamız gerekiyor. Eğer bu anlamdaki tedbirlere uyarsak önümüzdeki takvimi daha rahat görebiliriz. Ramazan'ı bu kurallara uyma noktasında fırsata çevirebiliriz. Yeni dalga tedbirlere uymamızla alakalı. Ramazan'ın kendine has hareketini fırsata çevirerek tedbirlere uyma noktasında gayret içerisinde olmasını söylüyoruz. Takvim tedbirlere uymakla doğru orantılı. Bazı illerimizde daha farklı yaklaşımlar içinde olabiliriz. Bundan sonraki süreçte o bölgelerde vaka sayısının dağılımıyla doğru orantılı olarak belirlemiş olur.

Rakamların gizlendiği konusu Türkiye karşıtlığı üzerine kurgulanmış bir haber. Biz şeffaf bir şekilde tüm bilgilendirmeleri DSÖ'ye, DSÖ'nün istediği şekilde verdik ve hala vermeye devam ediyoruz."

AJANS URFA